Сайт працює у тестовому режимі. Попередня версія - http://semadm.cg.gov.ua/old
back

ОБЕРЕЖНО, ГРИБИ!

09 серпня 2018

Настав сезон масового збирання грибів. Невміння відрізнити їстівні гриби від отруйних, неуважність при збиранні, неправильне приготування деяких видів грибів – усе це призводить до отруєнь. Серед потерпілих зустрічаються так звані завзяті та досвідчені в цих справах грибники. Особливо ризиковано довіряти приватним особам, які продають гриби в місцях стихійної торгівлі. Тож, Семенівський РС УДСНС України у Чернігівській області попереджає:

• Не збирайте гриби:

o якщо не впевнені, що знаєте їх, якими б апетитними вони не здавалися;

o поблизу транспортних магістралей, на промислових пустирях, колишніх смітниках, в хімічно та радіаційно-небезпечних зонах;

o невідомі, особливо з циліндричною ніжкою, в основі якої є потовщення, оточене оболонкою;

o з ушкодженою ніжкою, старих, в'ялих, червивих або ослизлих;

o ніколи не збирайте пластинчаті гриби, отруйні гриби маскуються під них;

o "шампіньйони" та "печериці", у яких пластинки нижньої поверхні капелюшка гриба білого кольору.

• Не порівнюйте зібрані чи придбані гриби із зображеннями в різних довідниках, - вони не завжди відповідають дійсності.

• Не куштуйте сирі гриби на смак.

• Ще раз перевірте вдома гриби. Усі сумнівні -викидайте. Нижню частину ніжки гриба, що забруднена грунтом - викидайте.

• Гриби підлягають кулінарній обробці в день збору, інакше в них утворюється трупна отрута.

• При обробці кип'ятіть гриби 7-10 хвилин у воді, після чого відвар злийте. Лише тоді гриби можна варити або смажити.

• Не пригощайте ні в якому разі грибами дітей, літніх людей та вагітних жінок.

• Гриби (зеленушка, синяк-дубовик, та деякі інші) містять отруйні речовини, які у шлунку не розчиняються. У взаємодії із алкоголем отрута розчиняється та викликає бурхливе отруєння.

• Значна кількість грибів, які досі вважались їстівними, містять мікродози отруйних речовин. Якщо вживати їх декілька днів підряд - також може статись отруєння.

• Суворо дотримуйтеся правил консервування грибів. Неправильно приготовлені консервовані гриби можуть викликати дуже важке захворювання - ботулізм.

• Первинні ознаки отруєння (нудота, блювота, біль у животі, пронос) - з'являються через 1-4 години після вживання грибів, в залежності від виду гриба, віку та стану здоров'я потерпілого, кількості з'їдених грибів.

Перша допомога при отруєнні грибами

1. Викличте "Швидку медичну допомогу".

2. Одночасно, не очікуючи її прибуття, негайно промийте шлунок: випийте 5-6 склянок кип'яченої води або блідо-рожевого розчину марганцівки; нажміть пальцями на корінь язика, щоб викликати блювоту; прийміть активоване вугілля (4-5 пігулок), коли промивні води стануть чистими.

3. Після надання первинної допомоги: дайте випити потерпілому міцний чай або злегка підсолену воду, відновіть тим самим водно-сольовий баланс; покладіть на живіт і до ніг потерпілого грілки для полегшення його стану.

4. З'ясуйте, хто вживав разом із постраждалим гриби, проведіть профілактичні заходи.

Забороняється вживати будь-які ліки, їжу, алкогольні напої, молоко, - це може прискорити всмоктування токсинів грибів у кишечнику. Займатися будь-якими іншими видами самолікування.

Пам’ятайте! Від своєчасності отримання медичної допомоги може залежати ваше життя. Бережіть себе!Головний інспектор Семенівського РС УДСНС України у Чернігівській області Андрій Гульок