Реєстр містобудівних умов та обмежень для проектування об’єктів будівництва (4).
Цьому питанню була присвячена зустріч Голови Держенергоефективності Сергія Савчука з Даніелем Лепорі – засновником та генеральним директором швейцарської компанії-стартапу «Designergy» (www.designergy.ch), яка займається виробництвом та встановленням інноваційних сонячних панелей на дахах будинків.
Як повідомив Д. Лепорі, компанія створила унікальну технологію інтеграції сонячних панелей в дахове покриття будинку. Так звана «TCR system» має три важливі для кожного домогосподарства переваги: забезпечення високої термоізоляції будинку завдяки ізоляційним матеріалам усередині системи, водонепроникність даху і найголовніше – можливість виробляти електроенергію з енергії сонця.
«Завдяки цій технології вирішуються такі проблеми, як скорочення втрат тепла у будинку та зменшення залежності від традиційних енергоресурсів. Наразі ми розширюємо горизонти та шукаємо нові ринки. У полі зору – Україна, яка має величезний потенціал для електрогенерації з енергії сонця та сприятливі кліматичні умови», - прокоментував Даніель Лепорі та представив зразок «TCR system».
Голова Держенергоефективності Сергій Савчук запевнив Д. Лепорі у тому, що в Україні існують значні можливості для виробників сонячних панелей. Зокрема, у 2015 році разом з Держенергоефективності розроблено та Парламентом прийнято Закон України № 514-VIII, яким встановлено та прив’язано до курсу євро «зелений» тариф на електроенергію, вироблену сонячними установками приватних домогосподарств потужністю до 30 кВт.
«Цей Закон став стимулюючим фактором для населення встановлювати сонячні панелі. З початку його дії попит на «сонячну» електроенергію почав щоквартально зростати на 40-50%. Рекордні показники становили 77,4% в IV кварталі 2016 року та 84,8% в IV кварталі 2015 року. Наразі більше 1600 домогосподарств встановили сонячні панелі. Якщо говорити про потенціал ринку, то він величезний і становить 6,5 млн приватних домогосподарств», - повідомив С. Савчук.
Також, Голова Агентства нагадав про те, що зазначений Закон передбачає надання надбавки до «зеленого» тарифу за використання обладнання українського виробництва.
Можливості запровадження виробництва швейцарських інноваційних сонячних панелей також обговорювали партнери зазначеної компанії: Стела Шенвізнер -генеральний директор німецької консалтингової компанії з реалізації проектів сонячної енергетики «StellarS Consult» (stellarconsultllc.com), та Крістіан Шенвізнер - генеральний директор компанії «Seraphim Power», що займається розробкою, виробництвом та продажем сонячних панелей.
За результатами зустрічі сторони домовилися опрацювати фінансову модель виробництва в Україні сонячних панелей за технологією швейцарської компанії «Designergy» та й надалі розвивати співпрацю у цьому напрямі.
Управління комунікації та зв’язків з громадськістю
Початок серпня 2017 року демонструє невгамовний інтерес ОСББ до утеплення житла та підготовки до зими.
Минулого тижня ще 20 ОСББ скористалися «теплими кредитами» через Ощадбанк та Укргазбанк і залучили 3,3 млн грн. на енергоефективні заходи. Для порівняння минулого року таку суму коштів ОСББ залучали за весь серпень-місяць.
«Як бачимо, цьогоріч все більше ОСББ завчасно готуються до зими. Їх у цьому переконують ті ОСББ, які вже взяли участь у програмі та пересвідчилися у тому, що енергоефективні заходи – оптимальний спосіб зменшити витрати на комунальні послуги. Наприклад, завдяки комплексній термомодернізації будинку можна вдвічі й більше зменшити рахунки за опалення», - прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.
За два роки дії програми «теплих кредитів» нею скористалося вже 1036 ОСББ, залучивши в державних банках на енергоефективні заходи 161 млн гривень.
Нагадаємо, що населення та ОСББ, охочі до енергоощадності, можуть звертатися і до місцевих програм здешевлення «теплих кредитів». Наразі в регіонах повноцінно діють 140 таких програм. Участь як в державній, так і місцевих програмах - нагода отримати подвійну і навіть потрійну безповоротну фінансову допомогу на енергоефективні заходи. Дізнатися, де саме чинні такі програми, можна за допомогою Інтерактивної карти на сайті Держенергоефективності: http://saee.gov.ua/uk/programs/map.
Управління комунікації та зв’язків з громадськістю
«Сьогодні Уряд продовжив дію вже популярної програми «теплих» кредитів на 2017 рік та удосконалив порядок надання відшкодування за нею. Найближчим часом українці вже зможуть у повному обсязі використовувати можливості цієї програми та залучати безповоротну фінансову допомогу від держави на заходи з енергоефективності» - прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук відповідне рішення Кабінету Міністрів України, яке прийнято сьогодні, 8 лютого, на засіданні Уряду.
У цьому році, як і раніше, українці зможуть отримати державну безповоротну фінансову допомогу на впровадження енергоефективних заходів у розмірі: 20% - на придбання «негазових» котлів, 35% – для утеплення індивідуального житла, 40% - для ОСББ і 70% - для отримувачів субсидій, які входять у склад цих ОСББ.
Серед нововведень цього року – розширено перелік банків-учасників програми. Тепер «теплі» кредити можна буде отримати не лише в Ощадбанку, Укргазбанку та Укрексімбанку, а й в Приватбанку. Відтак, у громадян буде більше свободи вибору щодо банку, місця розташування його філії, оптимальних умови кредитування тощо.
Головне, завдяки підключенню ще одного потужного банку з новітніми технологіями буде посилено конкуренцію у банківському секторі, що дасть змогу здешевити вартість кредитів для домогосподарств та ОСББ та залучити більшу кількість учасників.
Також, цьогоріч стане обов’язковим впровадження комерційного обліку при проведенні заходів з термомодернізації багатоквартирних будинків. Таким чином, ОСББ зможуть контролювати фактичне споживання енергоресурсів по будинку та оцінювати ефективність впровадження енергоефективних заходів. На такі заходи ОСББ зможуть, як і раніше, отримувати 40% безповоротної фінансової допомоги.
«Нагадаю, Державним бюджетом України на реалізацію програми у 2017 році виділено 400 млн грн. За нашими розрахунками, це дозволить ще сотні тисяч українців скористатися Урядовою допомогою на утеплення житла та врази зменшити свої витрати на комунальні платежі», - повідомив Голова Агентства.
Сергій Савчук також зауважив, що продовження дії державної програми допомоги є важливою умовою для забезпечення дії місцевих програм. Сьогодні місцева влада в регіонах активно приймає подібні програми. Наразі вже працює 204 місцеві програми здешевлення «теплих» кредитів. Для громадян це додаткова фінансова допомога, оскільки можливо отримати відшкодування одразу з державного та місцевого бюджетів, що безумовно врази здешевлює вартість необхідних матеріалів та обладнання для утеплення.
Нагадаємо, що населення та ОСББ, які беруть участь у програмі, отримують безповоротну фінансову допомогу на проведення енергоефективних заходів таких, як утеплення будинків, встановлення вузлів обліку води та тепла, радіаторів опалення з терморегулятором, заміну вікон на енергоефективні, модернізацію освітлення, облаштування ІТП тощо.
З початку дії програми, а саме – з жовтня 2014 року і по теперішній час, її учасниками стали понад 215 тисяч родин, які залучили на енергоефективні заходи більше 2,7 млрд. грн. Від Уряду вони отримали близько 1,16 млрд. грн відшкодування.
Управління комунікації та зв’язків з громадськістю
Сергій Савчук: Потенційні інвестори у «зелені» проекти повинні мати гарантоване право на вільне отримання технічних умов на приєднання до мереж
Удосконалена у 2015 році система «зелених» тарифів дозволила пожвавити темпи розвитку відновлюваної енергетики в країні, активізувати приватні домогосподарства у використанні сонячної енергії. Обрано правильний напрямок руху і Держенергоефективності продовжує удосконалювати законодавство, аби стимулювати виробництво електроенергії з чистих джерел.
Про це повідомив Голова Агентства Сергій Савчук, виступаючи 23 січня в НЕК «Укренерго» на зустрічі, присвяченій проблемам та перспективам «зеленої» електроенергетики в Україні.
«Ми виокремили ключові проблеми на цьому ринку та наразі працюємо над їх вирішенням. Одна з них – це «резервування» потужностей та затягування процесу будівництва об’єктів відновлюваної енергетики», - повідомив Голова Агентства.
Як пояснив С. Савчук, справа в тому, що на сьогодні технічні умови видаються девелоперам проектів на безстроковій основі. У результаті склалася така ситуація: гранична потужність об’єктів відновлюваної електроенергетики, що можуть працювати в об’єднаній енергетичній системі, складає 5,2 ГВт. Наразі видано вже 4,4 ГВт технічних умов на приєднання об’єктів відновлюваної енергетики, з яких лише 37% було введено в експлуатацію впродовж 2013-2015 років.
«Для вирішення цієї проблеми Держенергоефективності розроблено законопроект щодо обмеження терміну дії технічних умов для об’єктів відновлюваної енергетики. Пропонується видавати технічні умови строком на 2 роки з можливістю їх подовження до 5 років. Це має стимулювати компанії, які їх отримали, до завершення будівництва об’єктів у визначений строк», - наголосив С.Савчук.
При видачі технічних умов з обмеженим періодом дії суттєво знівелюється проблема незавершеного будівництва об’єктів відновлюваних джерел енергії та «резервування потужностей». Зазначене сприятиме залученню інвестицій у ці проекти в Україні.
У свою чергу, керівник Укренерго Всеволод Ковальчук також наголосив на необхідності вирішення проблем, пов’язаних з виконанням договорів на підключення: «Нами укладено 9 договорів з інвесторами вітрових та сонячних електростанцій на загальну потужність понад 1600 МВт. Але лише за одним договором умови виконані повністю, 1 об’єкт готується до підключення. Решта проектів гальмується на етапі проектування. Маємо намір посилити відповідальність за несвоєчасне виконання інвесторами взятих на себе зобов’язань щодо будівництва об’єктів».
Окрім кроків законодавчого характеру, Держенергоефективності розробляє інструменти, які полегшать роботу виробників «зеленої» електроенергії. Так, Агентством розроблено Дорожню карту розвитку відновлюваної енергетики на період до 2020 року. Завдяки цій карті інвестор зможе отримати детальну інформацію про порядок впровадження «зеленого» проекту в Україні, можливі точки приєднання нових генеруючих потужностей відновлюваної електроенергетики в розподільних мережах та місця їх розміщення. Наразі проект Дорожньої карти оприлюднено на офіційному веб-сайті Держенергоефективності для публічного обговорення.
Щоб спростити взаємодію з виробниками «зеленої» енергії, Укренерго також запроваджує низку ініціатив, завдяки яким механізми видачі технічних умов будуть максимально публічними та простими. Зокрема, з 1 січня цього року в тестовому режимі працює «єдине вікно» для потенційного інвестора, що має намір встановлювати новий об’єкт. Ще одна ініціатива – «зелений калькулятор», завдяки якому інвестор зможе онлайн визначити вартість підключення та технічних умов. Планується запровадити інтерактивну карту мережі Укренерго, за допомогою якої інвестор отримає повну інформацію щодо наявності технічної можливості щодо підключення об’єктів.
Довідково:
З проектом Дорожньої карти розвитку відновлюваної енергетики в Україні на період до 2020 року можна ознайомитися за посиланням: http://saee.gov.ua/uk/pressroom/1133.
Захід організовано ДП «НЕК «Укренерго». В обговоренні проблем розвитку відновлюваної енергетики взяло участь близько 50 представників бізнес-середовища.
Управління комунікації та зв’язків з громадськістю
Сергій Савчук: Участь України в IRENA – нагода повноцінно долучитися до світового тренду використання чистих джерел енергії
Урядова програма з енергоефективності діє, і навіть у новорічні свята ОСББ вже залучили більше 400 тис. грн на утеплення будинків
У передноворічний період ще 13 ОСББ стали учасниками Урядової програми з енергоефективності, залучивши 1,6 млн грн на утеплення багатоповерхівок
З 26 по 30 грудня 2016 року, незважаючи на наближення новорічних свят, до Урядової програми з енергоефективності приєдналося ще 13 ОСББ. Разом вони залучили 1,6 млн. грн на впровадження заходів з енергоефективності у багатоповерхівках.
Як бачимо, попит на державну фінансову допомогу при утепленні не вщухає, навіть у передноворічний період.
Це в черговий раз демонструє, з одного боку, наскільки затребуваною є Урядова програма, а з іншого – наскільки свідомо ОСББ почали опікуватися питанням енергоощадності, аби зменшити фінансове навантаження на мешканців будинку при оплаті комунальних платежів.
Загалом, за весь час дії Урядової програми з енергоефективності нею скористалося 629 ОСББ, а це близько 50 тисяч родин. Всього, ОСББ залучили 77,5 млн. грн кредитних коштів на проведення різних заходів з енергозбереження: утеплення фасадів, підвалів, горищ, покрівель, фундаменту, облаштування ІТП, встановлення приладів обліку, заміну вікон та дверей, модернізацію освітлення у під’їздах тощо.
Нагадаємо, що найактивніше займаються енергозбереженням ОСББ Дніпропетровської області. У цьому регіоні 67 ОСББ взяли участь у програмі. Водночас, найбільшу суму коштів на енергоефективні заходи, а саме – 16,62 млн. грн, залучили ОСББ у Волинській області.
Управління комунікації та зв’язків з громадськістю
Матеріали з держефективності
Сергій Савчук: У 2016 році кількість ОСББ-учасників Урядової програми з утеплення зросла вдвічі порівняно з 2015 роком
Вже сьогодні можна констатувати факт: у 2016 році попит на Урядову програму з енергоефективності з боку ОСББ зріс щонайменше удвічі порівняно з 2015 роком. Так, цьогоріч ще 410 ОСББ приєдналося до програми, тоді як минулого року охочих скористатися державною допомогою на утеплення було 194. Всього, за весь час дії програми більше 600 ОСББ скористалося урядовою безповоротною фінансовою допомогою на енергоефективні заходи, залучивши разом більше 74,50 млн. гривень.
Так прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук дані моніторингу дії Урядової програми з енергоефективності, яке Агентство проводить щотижня.
«Результати моніторингу доводять, що хвиля утеплення багатоповерхівок, започаткована ще у травні 2015 року, набрала нових висот. ОСББ повірили Державі, у дієвість програми, у те, що Уряд справді надає безповоротну фінансову допомогу на утеплення, і, головне, у те, що енергоефективні заходи дійсно дозволяють в рази менше витрачати коштів на оплату рахунків за спожиті енергоресурси. Деякі з ОСББ навіть вже вдруге та втретє почали звертатися до програми і впроваджувати комплексні заходи з термомодернізації багатоповерхівок. Своїми власними коштами їх мешканці голосували «за» програму. Це додатковий доказ того, що Уряд обрав та запровадив прозорий і дієвий механізм співфінансування заходів з енергоефективності», - прокоментував Голова Агентства.
Сергій Савчук пояснив усі переваги механізму, покладеного в основу програми. По-перше, для учасників програми повністю виключено потребу контактувати з чиновниками – усі питання вирішуються в межах банківської установи. Також, відсутня можливість штучного завищення вартості енергоефективних товарів учасниками, оскільки члени ОСББ співфінансують зазначені заходи, а Держенергоефективності надає компенсацію лише частково.
По-друге, учасники не обмежені у виборі виробників чи продавців енергоефективних товарів, надавачів послуг і робіт з їх встановлення. Цим виключено можливість лобіювання інтересів окремих компаній або виробників.
По-третє, відшкодування надається в максимально короткі терміни, а саме – впродовж 1-2 місяців з моменту оформлення кредиту.
По-четверте, для ОСББ та ЖБК передбачено найбільший розмір допомоги – 40% від обсягу залучених на утеплення кредитних коштів. Якщо у багатоповерхівці проживають сім’ї-отримувачі субсидії, то компенсація може сягнути 70%.
І найцікавіше, завдяки налагодженій співпраці Держенергоефективності з місцевою владою Урядова програма з енергоефективності інтегрується з такими ж місцевими. Це означає, що ОСББ може отримати додаткову фінансову допомогу на енергоефективні заходи не лише з державного бюджету, а ще з місцевого. Перевірити, чи діє в області, районі чи місті місцева програма з відшкодування за «теплими» кредитами, можна за допомогою Інтерактивної карти на сайті Держенергоефективності: http://saee.gov.ua/uk/programs/map.
Управління комунікації та зв’язків з громадськістю
Сергій Савчук: Впроваджувати енергоощадні заходи у багатоповерхівках за підтримки Уряду та місцевої влади економічно доцільно
У цьому переконалися ОСББ-учасники Урядової програми з енергоефективності, яких на сьогодні вже 593. При цьому, стрімке зростання попиту з боку ОСББ на програму відзначається у другій половині 2016 року. Якщо навесні цього року суми залучених на утеплення коштів становили 2-4 млн грн у місяць, то у вересні ОСББ використано вже 13 млн. грн, у листопаді – 14 млн. гривень. Відповідно в рази зросла і кількість ОСББ-учасників програми.
Пояснення такої шаленої популярності «теплих» кредитів серед ОСББ просте: впроваджувати заходи з енергоефективності за підтримки держави дійсно вигідно. По-перше, Уряд відшкодовує щонайменше 40% суми кредиту, а якщо є субсидіанти - до 70%. По-друге, додаткову компенсацію ОСББ можуть отримати від місцевої влади. По-третє, у результаті проведених робіт мешканці багатоповерхівки значно заощаджують на рахунках за комунальні послуги та мають комфортні умови проживання.
Економічну доцільність участі ОСББ у програмі доводять результати проведеного Держенергоефективності спільно з проектами USAID та IFC дослідження.
«Якщо взяти «теплий» кредит сумою 1 млн. грн разом з відсотками на 10 років, то витрати ОСББ складуть лише 55% цього кредиту, а решта – це державна та місцева допомога. Кожна квартира сплачуватиме максимум 129 грн у місяць за кредитом, а заощаджуватиме 413 грн у місяць. Це прямий інвестиційний ефект для ОСББ-учасників програми», - пояснив Сергій Савчук.
Голова Агентства також нагадав, що, залучаючи близько 1 млн. грн, ОСББ зазвичай проводять комплексну термомодернізацію будинку, що у результаті дозволяє його мешканцям вдвічі зменшити рахунки за опалення.
Загалом, як свідчать дані дослідження, за будь-якої суми «теплого» кредиту та за наявності місцевої допомоги ОСББ сплатить трохи більше половини кредиту. Таким чином, надання Урядового та місцевого відшкодування дозволяє значно здешевити для ОСББ вартість енергоефективних заходів.
Нагадаємо, що з початку дії Урядової програми з енергоефективності 593 ОСББ скористалися нею та залучили більше 73,3 млн грн на реалізацію заходів з економії енергоресурсів. Станом на сьогодні, Уряд відшкодував їм близько 17,6 млн гривень.
Управління комунікації та зв’язків з громадськістю
Сергій Савчук: Доопрацьований до другого читання законопроект, який надасть інвесторам повний доступ до ринку енергосервісу у бюджетній сфері, схвалено профільним Комітетом ВРУ
7 грудня 2016 року на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань промислової політики та підприємництва схвалено редакцію до другого читання законопроекту щодо змін механізму закупівлі енергосервісу (реєстр. № 4549 від 29.04.2016).
«Нарешті законопроект № 4549 про внесення змін до базового закону з енергосервісу вже на фінішній прямій.
Сподіваюсь на його якомога швидший розгляд Парламентом. Адже саме від цього законопроекту залежить повноцінний запуск ЕСКО-механізму у бюджетній сфері. Так, законопроект зніме усі існуючі законодавчі обмеження щодо роботи інвесторів у цій сфері. Крім того, передбачено проведення закупівель енергосервісу виключно через систему «PROZORRO»», - прокоментував рішення Комітету Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.
Сергій Савчук зауважив, що над підготовкою законопроекту до другого читання плідно працювали представники депутатського корпусу, Держенергоефективності, КМДА, КП «КиївЕСКО», громадських організацій, профільний асоціацій, експертного середовища, міжнародні консультанти.
Голова Агентства також нагадав, що енергосервіс – ефективний європейський інструмент підвищення рівня енергоефективності у будівлях бюджетної сфери. Його ключова особливість – впровадження ЕСКО-компанією заходів з енергоефективності у школах, лікарнях, дитсадках тощо без залучення додаткових бюджетних коштів. При цьому, вкладені інвестиції енергосервісна компанія повертає виключно за рахунок зекономлених бюджетною установою витрат на комунальні послуги та енергоносії.
На сьогодні укладено вже 19 ЕСКО-договорів у 4-х регіонах України: Вінницькій, Одеській, Полтавській та Київській. Лідером за кількістю підписаних контрактів є Київ, де їх аж 15.
Довідково
4 жовтня 2016 року Верховна Рада України прийняла за основу законопроект (реєстр. № 4549 від 29.04.2016 р.) про внесення змін до базового закону з енергосервісу - Закону України № 327-VIII від 09.04.2015 «Про запровадження нових інвестиційних можливостей, гарантування прав та законних інтересів суб’єктів підприємницької діяльності для проведення масштабної енергомодернізації».
Управління комунікації та зв’язків з громадськістю
Німецьке товариство з міжнародного співробітництва (GIZ), що діє за дорученням Федерального Уряду Німеччини, оголошує початок відбору партнерів серед українських міст для участі в проекті «Партнерство з модернізації: енергоефективність у лікарнях» (ПМЕЕЛ).
Метою проекту є впровадження заходів з енергетичної модернізації в українських лікарнях. Очікується, що лікарні-учасники проекту стануть лідерами у сфері енергоефективності та передаватимуть унікальний досвід використання енергоефективних технологій іншим закладам охорони здоров’я України.
В рамках проекту передбачаються консультації та тренінги з питань впровадження енергоефективних заходів.
Зразки документів, необхідних для підготовки заявки, доступні на сайті http://eeim.org.ua/in_hospital/.
Звертаємо увагу на те, що заяви мають відповідати встановленим критеріям.
Для отримання більш детальної інформації просимо звертатися до команди проекту «Партнерство з модернізації: енергоефективність у лікарнях» за електронною адресою: [email protected].
Сергій Савчук: За тиждень рекордні 37 ОСББ залучили кошти на заходи з економії енергоресурсів у багатоповерхівках
Лише за п'ять днів, з 28 листопада по 2 грудня, учасниками Урядової програми з енергоефективності стали 37 ОСББ, які залучили 4,2 млн. грн на заходи з енергозбереження у своїх будинках. Таким чином, побито рекорд листопада. Тоді за тиждень 29 ОСББ взяли «теплих» кредитів на суму 3,2 млн гривень. А ще у жовтні охочих до енергозбереження об'єднань було лише 10-15 у тиждень.
Приголомшливою є і щомісячна статистика участі ОСББ у програмі. Так, у листопаді державною допомогою на енергоощадні цілі скористалося 124 ОСББ, що удвічі більше ніж у жовтні. Тоді лише 54 ОСББ приєдналося до програми.
"Результати моніторингу дії програми, який проводить Держенергоефективності, свідчать про стрімке зростання попиту на енергоефективні заходи серед ОСББ. Це черговий доказ того, що програма державної підтримки виправдала очікування мешканців багатоповерхівок", - прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук та нагадав, що ОСББ в рамках програми отримує відшкодування щонайменше 40% своїх витрат на утеплення. Якщо в будинку проживають субсидіанти, то компенсація може сягнути 70%. І це лише державна підтримка. Від місцевої влади ОСББ може одержати додаткову фінансову підтримку.
Окрім допомоги, ОСББ отримують найголовніше - економію енергоресурсів у результаті проведених заходів. Комплексна термомодернізація будинку дозволяє майже вдвічі зменшити споживання тепла, а відповідно і комунальні платежі для його мешканців. Це вже довели на власному досвіді ОСББ Львівської, Волинської, Харківської областей.
Окремі заходи також ефективні. Наприклад, після утеплення економія тепла для ОСББ складає в середньому 24%, після заміни вікон та дверей – ще 14%, після модернізації інженерних систем – 12%, а після встановлення ІТП - 10%. Модернізація освітлення дозволяє скоротити споживання електроенергії на 71%.
Найактивніше долучаються до програми ОСББ у Дніпропетровській та Запорізькій областях. В обох регіонах залучено по 57 енергоощадних кредитів. Водночас, найбільшу суму коштів на енергоефективні заходи залучають ОСББ Волинської області. Обсяг взятих кредитів в регіоні перевищує 14 млн. гривень.
Довідково:
З питань участі в Урядовій програмі з енергоефективності звертайтеся за консультацією до Call-центру при
Держенергоефективності за тел.: (044) 296-71-60, 292-32-57, [email protected].
Також, для всіх, хто цікавиться особливостями утеплення будинку, вибором правильного енергоефективного обладнання тощо, діє безкоштовна "гаряча" лінія: 0-800-210611.
Управління комунікації та зв'язків з громадськістю
Сергій Савчук: Тепло буде на 10% дешевшим для споживачів у разі прийняття законопроекту № 4334 щодо стимулювання виробництва тепла з альтернативних джерел
Це одна з переваг законопроекту № 4334 щодо стимулювання виробництва тепла з альтернативних джерел енергії, який наразі активно готується до другого читання у Парламенті.
Ключове положення законопроекту - встановлення органами місцевого самоврядування тарифів на теплову енергію для бюджетних організацій і потреб населення, що виробляється з альтернативних джерел, на рівні 90% від тарифу на тепло з газу. За таких умов кінцевий споживач відразу відчуває економічний ефект у зниженні тарифів.
«Запропонований підхід формування тарифів дозволяє збільшити рентабельність інвестицій у проекти з виробництва тепла «не з газу» до 15-20%. Тому компанія, що здійснила інвестицію, матиме достатні гарантії повернення коштів», - зазначає Голова Держенергоефективності Сергій Савчук у статті «10% менше сплати за опалення завдяки альтернативним джерелам енергії», опублікованій у його колонці в газеті «Бізнес».
Законопроект вигідний не тільки споживачам та інвесторам, а й державі в цілому. Адже він призведе до значного позитивного макроекономічного ефекту:
заміщення газу альтернативними джерелами енергії в секторі теплопостачання на 30-50% протягом 3-5 років дії закону;
покращення торгівельного балансу країни на 300-650 млн доларів у рік;
збільшення приватних інвестицій в інфраструктуру централізованого теплопостачання;
створення до 25 тис нових робочих місць;
збільшення надходжень до бюджетів усіх рівнів.
Детальніше читайте у статті «10% менше сплати за опалення завдяки альтернативним джерелам енергії» за посиланням:
http://www.business.ua/gosudarstvo/10_menshe_splati_za_opalennya_zavdyaki_alternativnim_dzherelam_energ_-357784/.
Співавторами статті виступили:
Олександр Домбровський – народний депутат, в.о. Голови Комітету ВРУ з питань ПЕК;
Діана Корсакайте - керівник проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа»;
Георгій Гелетуха - голова правління Біоенергетичної асоціації України.
Управління комунікації та зв’язків з громадськістю
Законопроект №4334 щодо стимулювання виробництва тепла з альтернативних джерел вже прийнято за основу у першому читанні у Верховній Раді України. Нагальним є його розгляд та прийняття Парламентом у другому читанні.
Саме цьому питанню була присвячена нарада, яка відбулася 29 листопада в Держенергоефективності під головуванням Голови Агентства Сергія Савчука за участю народних депутатів України.
На початку засідання Сергій Савчук повідомив про положення законопроекту, ключове з яких – це встановлення тарифів на тепло, що виробляється з відновлюваних джерел, на рівні 90% від діючого тарифу на тепло з газу для потреб бюджетних установ та населення.
«Якою б не була вартість тепла з газу, цим законопроектом ми даємо інвестору, який планує встановлювати котельню на альтернативних видах палива, чітко визначений тариф з 10-відсотковим дисконтом для того, щоб він зміг заздалегідь прорахувати рентабельність та окупність свого проекту», - наголосив Голова Агентства та додав, що таким чином передбачається надати інвестору гарантії повернення вкладених коштів у виробництво тепла з альтернативних джерел. Це саме те, чого так довго чекають інвестори.
С. Савчук також зауважив, що від прийняття законопроекту виграють усі. Наприклад, населення матиме на 10% нижчий тариф на тепло «не з газу». Для країни прийняття законопроекту означає можливість замістити місцевими видами палива щонайменше 3 млрд м3 газу в рік у сфері виробництва тепла.
Також, позитивними наслідками стане створення конкурентних умов для виробників тепла з альтернативних видів палива, розвиток ринків виробництва та споживання місцевих видів палива, поява нових робочих місць, збільшення надходжень до місцевих бюджетів.
У ході обговорення її учасники дійшли згоди щодо необхідності розгляду законопроекту на засіданні Комітету ВРУ з питань ПЕК, яке відбудеться 7 грудня 2016 року.
Управління комунікації та зв’язків з громадськістю
Попит на Урядову програму з енергоефективності з боку ОСББ за останні три місяці втричі перевищує попит за аналогічний період минулого року. Якщо раніше ОСББ залучали у місяць близько 3-4 млн. грн на енергоефективні заходи у своїх будинках, то сьогодні ця сума сягає 9-12 млн. гривень. Про це свідчать дані щотижневого моніторингу програми, яке проводить Держенергоефективності.
"Результати моніторингу доводять найголовніше: програма отримала довіру громадян. Мешканці багатоповерхівок, яких зазвичай нелегко об'єднати та мотивувати прийняти рішення залучати кошти на утеплення, усвідомили переваги програми, основна з яких – можливість отримати відшкодування половини та більше своїх витрат на енергоефективні заходи", - прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.
Важливо й те, що все більше ОСББ зважуються на реалізацію комплексних заходів з енергозбереження. Про це свідчить зростання середнього розміру кредиту - за останні три місяці він досяг 167 тис. грн на 1 ОСББ, що вдвічі більше за показники минулого року.
"При цьому, активність ОСББ у питанні утеплення свого житла залишається стабільно високою. Зверніть увагу, щотижня 20-30 ОСББ долучаються до програми з утеплення, не зважаючи на початок зими. Для прикладу, за останній тиждень 25 ОСББ залучили разом 2,5 млн. грн. на підвищення енергоефективності у будинках", - наголосив Сергій Савчук.
Загалом, з початку дії програми нею скористалося вже 539 ОСББ, які залучили 67 млн. грн на заходи з економії енергоресурсів та підвищення комфортних умов проживання.
Довідково:
З питань участі в Урядовій програмі з енергоефективності звертайтеся за консультацією до Call-центру при Держенергоефективності за тел.: (044) 296-71-60, 292-32-57, [email protected].
Також, для всіх, хто цікавиться особливостями утеплення будинку, вибором правильного енергоефективного обладнання тощо, діє безкоштовна "гаряча" лінія: 0-800-210611.
Управління комунікації та зв’язків з громадськістю
У цьому переконані учасники Урядової програми з енергоефективності, які вже впровадили у своїх помешканнях заходи для зменшення енергоспоживання. Так, як свідчать результати нещодавно проведеного Держенергоефективності спільно з проектами USAID та IFC дослідження дієвості програми, більшість респондентів досягли значної економії енергоресурсів та зменшили свої комунальні платіжки.
Безумовно, кожен енергоефективний захід мав свій ефект. Наприклад, в деяких випадках після термомодернізації приватного будинку економія газу перевищувала 40%. В середньому вона складає 29%. Модернізація системи опалення і вентиляції дозволяє заощадити в середньому 21% газу. Заміна вікон на енергоефективні у приватному будинку дає 12% економії газу, а в квартирі - 16% економії тепла.
у дієвості програми продовжують її нові учасники. За останній тиждень, з 7 по 14 листопада 2016 року, понад 3300 громадян приєдналися до програми, залучивши 55,5 млн. грн на придбання енергоефективного обладнання та матеріалів. Від Уряду їх очікує 35%-ве відшкодування суми залучених кредитних коштів.
Водночас, попит на Урядову допомогу при утепленні житла зберігається і з боку об’єднань співвласників багатоквартирного будинку. За тиждень ще 13 ОСББ прийняли рішення звернутися за Урядовою допомогою. На енергоефективні заходи вони залучили 2,3 млн. грн. За умовами програми ОСББ зможуть отримати 40%-ву компенсацію. Якщо в ОСББ є родини, які отримують субсидії, то фінансова допомога від Уряду може сягнути 70%.
Загалом, з початку дії програми її учасниками стали більше 180 тисяч сімей, які залучили 2,65 млрд. грн, щоб утеплити житло, підвищити комфортні умови проживання та, врешті-решт, зменшити комунальні платіжки.
Управління комунікації та зв’язків з громадськістю
Для представників бізнесу та споживачів, інвесторів, експертів, які зацікавлені в розвитку сталої енергетики в Україні, на сайті www.uamap.org.ua працює Інтерактивна карта проектів з енергоефективності та відновлюваної енергетики – UAMAP.
Зазначену карту розроблено Держенергоефективності, Всеукраїнською агенцією інвестицій та сталого розвитку за підтримки проекту "Створення енергетичних агентств", що реалізується компанією «Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH» за дорученням Федерального міністерства довкілля, охорони природи, будівництва та безпеки ядерних реакторів Німеччини.
Карта акумулює інформацію про проекти з енергоефективності та відновлюваної енергетики в Україні і має на меті забезпечити комунікацію між ініціаторами таких проектів та інвесторами, з метою сприяння залучення інвестицій у ці сфери.
"Держенергоефективності закликає представників бізнесу розміщувати на карті потенційні проекти, які потребують інвестицій. Таким чином, інвестор зможе у вільному доступі побачити проекти з готовим техніко-економічним обґрунтуванням, проекти з бізнес-ідеями, - наголошує Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.
- На карті будуть і проекти з енергоефективності, як реалізовані, так і потенційні, які потребують фінансування за ЕСКО-механізмом або в рамках державно-приватного партнерства. Кожен може подати свою бізнес-ідею для подальшого супроводу і допомоги в реалізації".
Основні переваги зазначеної карти було представлено на VIII Міжнародному інвестиційному бізнес-форумі «Енергоефективність та відновлювана енергетика» 1-2 листопада та на Українському форумі з альтернативної енергетики 3 листопада.
У ході виступу на Українському форумі з альтернативної енергетики 3 листопада Наталія Бойко, менеджер підтримки Національної ради реформ, радник Адміністрації Президента України, зауважила: "Карта дійсно "жива".
Там є проекти, їхній опис. Фактично це готовий продукт, який може стати коротким містком для того, щоб інвестори та ініціатори проектів себе знаходили. Більше того, карта показує, що проекти в альтернативній енергетиці не є якимись далекими, аморфними, уявними або поодинокими. Карта продемонструє, що їх досить багато, вони цікаві та різні".
Розробники проектів можуть самостійно розміщувати проекти за напрямками енергоефективності та відновлюваної енергетики відповідно до статусу їх реалізації: реалізовані, діючі та потенційні.
Перейти до UA MAP, зареєструватися та розмістити свій проект можна за посиланням: www.uamap.org.ua.
Управління комунікації та зв’язків з громадськістю
За останній тиждень, з 1 по 7 листопада 2016 року, ще 20 ОСББ стали учасниками Урядової програми з енергоефективності та залучили разом 1,7 млн. грн на енергомодернізацію свого будинку.
"Проаналізувавши дані щотижневого моніторингу дії програми, впевнено констатуємо факт, що з початком осені зацікавленість ОСББ до програми зросла вдвічі. Якщо раніше за Урядовою допомогою зверталося 5-6 ОСББ в тиждень, то сьогодні 15-20 таких об'єднань, кожне з яких налічує від 50 до 100 та більше сімей. Важливо, що все більше мешканців багатоповерхівок усвідомлюють переваги прийняття спільного рішення та впровадження не поодиноких заходів з енергоефективності в окремих квартирах, а загальнобудинкових, проведення не клаптикового утеплення, а комплексної термомодернізації будинку", - прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.
Як свідчать результати проведеного Держенергоефективності опитування тих ОСББ, які вже скористалися програмою, комплексна термомодернізація багатоквартирного будинку дозволяє її жителям майже вдвічі зменшити комунальні платежі.
Загалом, з початку дії програми її учасниками стали 472 ОСББ, які освоїли на утеплення будинків більше 59 млн гривень.
Програма є затребуваною і серед фізичних осіб, зацікавлених у зменшенні енерговитрат у своїх приватних будинках. Так, за тиждень більше 1700 сімей залучили 29 млн. грн на придбання необхідного енергоефективного обладнання та матеріалів.
Всього з моменту старту програми, з жовтня 2014 року по листопад 2016 року, до неї приєдналося більше 180 тисяч сімей, які залучили на енергоефективні заходи майже 2,6 млрд гривень.
Управління комунікації та зв’язків з громадськістю
З настанням холодної пори року все більше мешканців багатоповерхівок, об’єднаних в ОСББ, приймають рішення утеплювати будинок, встановлювати вузли обліку, ІТП, замінювати вікна у під’їздах тощо. Так, у вересні минулий тиждень став рекордним: ще 10 ОСББ, а це близько 1000 сімей, стали учасниками Урядової програми з енергоефективності та разом залучили більше півтора мільйона гривень на утеплення своїх багатоповерхівок.
Вересень ще не закінчився, а вже побито липневий рекорд. Наразі за три тижні вересня ОСББ залучено 7,44 млн грн. на утеплення житла, тоді як у липні - 7,02 млн грн.
Динаміка попиту на державну підтримку росте. І це не суха статистика, а «живі докази» дієвості програми, її затребуваності. Це підтвердження того, що вперше за роки незалежності українцям запропоновано дійсно ефективну програму співфінансування енергоефективних заходів. На цю пропозицію відгукнулося вже 378 ОСББ, які разом залучили більше 40 млн грн. на утеплення житла. Уряд, у свою чергу, відшкодував їм 10,73 млн грн.
Слід підкреслити, що, враховуючи відшкодування з державного бюджету 40% суми кредиту, а якщо в будинку проживають субсидіанти - до 70%, то Уряд фактично знімає частину фінансового навантаження з домогосподарств.
Якщо ж ОСББ скористається ще й місцевою програмою, то зможе придбати необхідне енергоефективне обладнання чи матеріали вполовину дешевше за його ринкову ціну. Така можливість є у ОСББ, наприклад, таких міст: Києва, Харкова, Вінниці, Краматорська, Новоград-Волинського, Ужгорода, Бердянську, Львова, Херсона, Чернігова.
Місцеві програми різні. Деякі з них спрямовані на населення, інші – на ОСББ. До речі, у 2016 році ОСББ вже виплачено фінансову допомогу з місцевих бюджетів на суму більше 1 млн гривень.
Дізнатися, чи діє в області, районі, місті, де Ви проживаєте, місцева програма здешевлення «теплих» кредитів для ОСББ, можна на Інтерактивній карті на сайті Держенергоефективності: http://saee.gov.ua/uk/programs/map.
комунікації та зв’язків з громадськістю
Держенергоефективності продовжує тісно співпрацювати з органами місцевого самоврядування. На сьогодні в Україні прийнято вже 196 місцевих програм, за якими українці можуть розраховувати, окрім Урядової, на додаткову фінансову допомогу на впровадження енергоефективних заходів.
Дізнатися, в яких містах, районах, областях місцева влада відшкодовує частину відсотків та суми так званих «теплих» кредитів, можна за допомогою спеціальної Інтерактивної карти, яка створена Держенергоефективності за підтримки проекту GIZ «Створення енергетичних агентства в Україні».
Відтепер мешканці багатьох міст України можуть знайти цю Інтерактивну карту не тільки на сайті Агентства, а й на офіційних веб-сайтах місцевих органів влади. Банер з посиланням на карту розміщено вже на сайтах 14 облдержадміністрацій та 268 райдержадміністрацій. Таким чином, Держенергоефективності у тісній співпраці з місцевою владою продовжує провадити широку інформаційно-роз’яснювальну кампанію з питань енергоефективності для населення.
Карта – зручний та доступний кожному спосіб дізнатися достовірну інформацію про місцеві програми. Кілька кліків і перед Вами повна інформація про програму, її бюджет, умови відшкодування та контакти відповідальних за реалізацію програми.
Управління комунікації та зв’язків з громадськістю
Щотижня все більше ОСББ у різних регіонах країни стають учасниками Урядової програми з енергоефективності.
Так, за останній тиждень, з 12 по 18 вересня 2016 року, ще 9 ОСББ звернулися за державною підтримкою та залучили разом близько 1,5 млн грн. на енергоефективні заходи у багатоповерхівках.
«Із наближенням опалювального сезону все більше громадян, у тому числі мешканці багатоповерхівок, приймають чіткі рішення утеплювати свої домівки. Так, у першій половині вересня вже 27 ОСББ скористалися програмою з енергоефективності та залучили майже 6 млн грн на утеплення. Це вдвічі більше за суму коштів, освоєну ОСББ у серпні», - коментує Голова Держенергоефективності Сергій Савчук дані щотижневого моніторингу програми.
На таку активну діяльність ОСББ у напрямку утеплення своїх будинків впливає можливість отримати не тільки Урядову, а й місцеву фінансову допомогу. В Україні вже діють 62 місцеві програми з відшкодування частини відсотків або суми «теплих» кредитів для ОСББ. Програми різні і впроваджуються на рівні областей, міст та районів. Вже сьогодні додаткову компенсацію своїх витрат ОСББ можуть отримати від місцевої влади, наприклад, у таких містах-обласних центрах: Вінниця, Луцьк, Краматорськ, Житомир, Ужгород, Запоріжжя, Київ, Львів, Сєвєродонецьк, Миколаїв, Одеса, Суми, Херсон, Хмельницький, Черкаси, Чернівці, Чернігів.
«Один з показових прикладів об’єднання зусиль Уряду та місцевої влади для надання допомоги ОСББ при утепленні – це місто Київ. Столичні ОСББ можуть розраховувати на компенсацію 40% суми кредиту від Уряду та 30% від міської ради, що разом складає 70%. Таким чином, Держава знімає з ОСББ значне фінансове навантаження при утепленні та заохочує активно займатися енергозбереженням», - підкреслив Сергій Савчук та додав, що отримання як державної, так і місцевої допомоги, - це можливість придбати необхідне енергоефективне обладнання та матеріали із значною «знижкою».
«Впевнений, що попит на програму тільки зростатиме і статистика щодо кількості та обсягів оформлених «теплих» кредитів поб’є липневі рекорди, коли ОСББ залучили більше 7 млн грн. на утеплення», - зауважує С. Савчук.
З початку дії програми нею скористалося вже 368 ОСББ, які вклали майже 40 млн грн. у підвищення енергоефективності у своїх багатоповерхівках.
Довідково:
Детальніше про місцеві програми здешевлення «теплих» кредитів дізнавайтеся на Інтерактивній карті на сайті
Держенергоефективності: http://saee.gov.ua/uk/programs/map.
Управління комунікації та зв’язків з громадськістю
9 червня поточного року проведено засідання колегії Семенівської районної державної адміністрації з порядком денним «Про підсумки проходження опалювального періоду 2015-2016 років та підготовку господарського комплексу і об’єктів бюджетної сфери до роботи в осінньо-зимовий період 2016-2017 років», розроблено та затверджено план заходів підготовки підприємств Семенівського району до стабільної роботи в осінньо-зимовий період 2016-2017 років, визначені завдання, виконавці та терміни.
Підприємствами-надавачами житлово-комунальних послуг, бюджетними установами району проведено роботу по підготовці інженерних мереж, технологічного обладнання, житлового фонду та об’єктів соціальної сфери до експлуатації в осінньо-зимовий період 2016-2017 років.
Станом на 19 вересня поточного року заплановані заходи з їх підготовки виконані в середньому на 95%.
До роботи підготовлено всі 29 котельнь, проведено підготовку 6,2 км теплових мереж.
До роботи підготовлено 45 артсвердловин. Виконана заміна та частковий капітальний ремонт водопровідних мереж та каналізаційних мереж. Готові до роботи 2 каналізаційно-насосні станції та очисні споруди м. Семенівка та с. Кути-ІІ.
Проводиться підготовка житлового фонду. В районі налічується 28 багатоквартирних житлових будинків, з яких 24 розташовані в м. Семенівка, 4 в с. Кути. Із загального об’єму запланованих робіт виконано близько 93 %, це в першу чергу ремонт покрівель та інженерних мереж. Розпочато роботу з підготовки паспортів готовності до опалювального сезону.
Після проведення поточних ремонтів, всі заклади освіти та дошкільні заклади району розпочали новий навчальний рік та готові до роботи в осінньо-зимовий період.
Забезпеченість твердими видами палива бюджетних установ району складає 81 % від потреби, в тому числі: по закладам охорони здоров'я – 98 %, закладам культури – 64 %. по закладам освіти – 81 %. Наявні склади під паливо заповнені повністю, подальше постачання палива проводитиметься згідно розробленого плану-графіку.
Заборгованість за послуги з централізованого теплопостачання бюджетними установами району становить 1864,7 тис. грн. по Семенівській ЦРЛ. Заборгованість за спожитий природний газ - відсутня. Важливим фактором на споживання природного газу залишається безумовне виконання доведених лімітів газоспоживання. Споживачі попереджені про їх дотримання під особисту відповідальність.
Генеральний план – це головний документ в системі містобудівної документації на місцевому рівні. Він описує сучасний стан населеного пункту, визначає принципові напрямки розвитку, планування і забудови на майбутні 15-20 років.
Генплан є нормативно-правовим актом. Його нормативна природа обумовлена тим, що він є офіційним письмовим документом, прийнятим уповноваженим на це суб’єктом нормотворення (місцевою радою) у визначеній законодавством формі та за встановленою законодавством процедурою. Генплан спрямований на регулювання суспільних відносин (будівництво, землекористування, просторове планування) та містить норми права. Він має неперсоніфікований характер, розрахований на неодноразове застосування та є обов’язковим для всіх організацій та установ, які здійснюють будівництво на території міста та використовують земельні ділянки для інших потреб.
Генплани є документами, що мають запобігати хаосу в розвитку міст. Вони розробляються на основі державних будівельних, протипожежних, санітарно-гігієнічних та інших норм, відтак останні стають частиною планувальних та будівельних вимог генплану до окремих будівельних об’єктів. Важливою складовою генплану є план зонування територій. Згідно з цим документом місто поділено на функціональні зони (житлова, промислова, рекреаційна, комерційно-виробнича тощо). Будівництво об’єктів в цих зонах може вестися лише у відповідності до їх функціонального призначення.
Недоступність генпланів перешкоджає громадянам контролювати, вчасно та результативно протидіяти будівництвам, що ведуться без належного погодження із місцевою громадою, у порушення будівельних, санітарних, протипожежних та інших норм. Частина об’єктів, зведених з порушенням державних норм та правил становлять безпосередню загрозу життю та безпеці громадян.
Відповідно до пункту 11 статті 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» матеріали генеральних планів м. Семенівки та сільських населених пунктів доступні для ознайомлення у відділі містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства районної державної адміністрації (кабінет №14, вул. Червона Площа, 6 м. Семенівка