back

До відкриття ринку землі: що треба знати власнику земельної частки?

04 лютого 2021

 

З 1 липня 2021 року в Україні почне діяти відкритий ринок землі. У 2020 році парламент ухвалив законопроєкт, який формує законодавче поле для запровадження ринкового обігу земель сільськогосподарського призначення.

Відмітимо, що на даному етапі земельна реформа не відкриває ринок для державних та комунальних сільгоспземель. Право власності на земельні ділянки площею до 100 га на одну особу зможуть отримувати лише фізичні особи – громадяни України. Юридичні особи будуть учасниками ринку земель з 1 січня 2024 року. Тоді ж зміняться й обмеження для фізичних осіб, і всі зможуть  набувати право власності на землю площею до 10 тисяч га в одні руки або у власність однієї юридичної особи. Набуття права власності на сільськогосподарські землі іноземцями, можливе лише після проведення всеукраїнського референдуму.

Для жителів Чернігівщини право вільно розпоряджатися земельними наділами та перехід земель у власність громад – це можливість збільшення доходів мешканців та розвитку інфраструктури сіл. Експерти прогнозують, що вартість землі постійно зростатиме, тому сільськогосподарські землі у власності – це дуже вдалий актив.
 
Тож, нагадаємо власникам земельного паю як його оформити, перевірити право власності та набути це право, якщо вчасно не отримали свій пай.

І. Хто має право на земельну частку (пай)?

Право на земельну частку (пай) мають:

- члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Пункт 2 Указу Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» від 08.08.1995 № 720

- колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку;
- громадяни - спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом;
- громадяни та юридичні особи України, які відповідно до законодавства України набули право на земельну частку (пай);
- громадяни України, евакуйовані із зони відчуження, відселені із зони безумовного (обов'язкового) або зони гарантованого добровільного відселення, а також громадяни України, що самостійно переселилися з територій, які зазнали радіоактивного забруднення, і які на момент евакуації, відселення або самостійного переселення були членами колективних або інших сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які проживають у сільській місцевості.
Стаття 1 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)

2. Який документ підтверджує право на земельну частку (пай)?

Слід зазначити, що земельна частка (пай) е правом на умовну земельну частку у загальному масиві земель, визначена в гектарах з відповідною грошовою оцінкою без виділення земельної ділянки.
Основним документом, що посвідчує право па земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією.

Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є:
— свідоцтво про право на спадщину;
— посвідчені у встановленому законом порядку договори купівлі-продажу, дарування, міни, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай);
— рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
(Стаття 2 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)»

Під час відведення за заявою власника земельної ділянки (земельного паю) в натурі в установленому порядку видається державний акт на право приватної власності на цю земельну ділянку.

Після видачі громадянинові державного акта на право приватної власності на земельну ділянку сертифікат на право на земельну частку (пай) повертається до районної державної адміністрації.
(Пункт 6 Указу Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» від 08.08-1995 №720)

3. Що робити, якщо громадянин має право, але не отримав земельну частку (пай)?

Право особи на земельну частку (пай) може бути встановлено в судовому порядку.
(Стаття 1 Закону України «Про порядок видання в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)»

4. Коли виникає право власності на земельну ділянку, отриману в рахунок земельної частки (паю)?

Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
(Стаття 125 Земельного кодексу України)

5. Як оформити право власності на земельний пай якщо державний акт не містить кадастрового номера земельної ділянки?

Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
(Стаття 126 Земельного кодексу України)

Якщо особа має державний акт на право власності на земельну ділянку, утворену за рахунок земельної частки (паю) старого зразка, та у земельної ділянки відсутній кадастровий номер, власник:
- замовляє і розробляє технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) (виконується на договірній основі суб’єктом господарювання, який має у своєму складі сертифікованих інженерів-землевпорядників);
- реєструє в органах Державного земельного кадастру земельну ділянку  з присвоєнням їй кадастрового номера, і отримує Витяг  з Державного земельного кадастру про земельну ділянку;
- з метою державної реєстрації прав власності на земельну ділянку звернутися до суб’єкта державної реєстрації прав (через ЦНАП) або нотаріуса з відповідною заявою, оригіналами документів, необхідних для реєстрації, та документом, що підтверджує сплату адміністративного збору за державну реєстрацію прав у розмірах встановлених статтею 34 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської облдержадміністрації